A Kölcsey Tudományos Esték legutóbbi alkalmán, 2022. december 1-jén különleges témával várta az érdeklődőket Dr. Erdődy József Attila docens, a Rajz és Vizuális Nevelés Tanszék vezetője. Előadásának első részében művészettörténeti időutazáson vettünk részt, a formák és színek kapcsolatát egy történeti vezérfonalon haladva vizsgálta számos remekmű felvillantásával.
Ezután az előadó más területre vezette képzeletbeli tekintetünket, a szociológiai meglátás (amely az alkotásokban rendszerint társadalomkritikai reflexió), az emberi látás, sztereolátás, a látásproblémák (színtévesztés, színvakság) kerültek előtérbe. (Számomra rögtön kapcsolódott a sorozathoz a színes hallás kifejezés is, amely nem hiányt jelez, hanem egyes emberekben a kotta olvasása/a zene hallása mellé társuló szín megjelenését.) Elhangzott, hogy nincs abszolút szín, a kontextuális hatás, a környezet, a fény, erősen befolyásolja a színek meghatározását, és sokszor az adott társadalom dönti el, hogy egy szín (pl. a vörös) milyen értékeket, jelentéstartalmakat hordozzon.
A folytatásban az előadó saját projektjeit mutatta be a jelenlevőknek, akik feszülten figyelték a szellemi kalandozást és az alkotói kíváncsiságot ötvöző műveket, projekteket. Például a „Feketék” címet viselő fotósorozatot, melyben különböző fekete felületek azonos fényviszonyokkal, de változó (fehér, fekete, középszürke) háttérrel készültek. Kiemelkedik a projektek közül a „Glitch”, mely a digitális szoftverek (pixel)hibáinak esztétikáját tekinti a műalkotás alapjának, és remek lehetőséget teremt a pillanatnyi hiba megragadására és továbbgondolására. (Ehhez kapcsolódva különböző alkotói „varázsszavak” is elhangzottak – pl. pixel, tömörítés, redukció a pixel növelésével –, melyek magyarázatát érdeklődéssel hallgatták a jelenlevők.)
Személyes kedvenceim a „Tájképek” és a „Parafrázisok” projektek művei. A tájképeken az éppen látott színhatást örökített meg az alkotó, a parafrázisok darabjai pedig erős formaredukciót tükröznek, ami lehetőséget teremtett a letisztult, szigorú struktúrájú rendszerek különleges színharmóniáinak bemutatására.
Az előadás gondolatai közül számos megragadta a hallgatókat, a bemutatott technikák, a művészet szintetizáló hatása pedig elkísér bennünket további képzőművészeti kalandozásaink során.
Köszönjük, hogy Erdődy József Attila alkotásaival, sajátos látásmódjával a mi figyelmünket is ráirányította a redukció jelentőségére. Advent idején különösen fontos, hogy a csillogó színek kavalkádja helyett meglássuk a színek letisztultságát, a jászol tiszta egyszerűségét, hogy figyelmünket befelé és felfelé, az Úrra irányíthassuk.
Szabóné Fodor Adrienne