A Csokonai Vitéz Mihály képzőművészeti reprezentációiról, valamint az „igazság” és a „jog” kapcsolatáról szóló két előadással kezdődött meg a 15. szemeszter a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Szenior Akadémiáján szeptember 28-án.
Köszöntőjében dr. Baráth Béla Levente professzor, a DRHE rektora kiemelte: a járvány- és energia-vészhelyzet után ismét jelentős, növekvő számú az ötven év fölötti korosztály érdeklődése az ismeretterjesztő előadás-sorozat iránt, ezért is indokolt, hogy az eredeti helyszínen, a Debreceni Református Kollégium Oratóriumában fogadjuk a szenior akadémiai hallgatókat. Az elmúlt félévben 150-en látogatták az előadásokat – közülük 117 fő számára tudtuk kiadni a rendszeres részvételt igazoló tanúsítványt –, idén ősszel viszont már a kétszázhoz közelít a regisztráltak száma.
Csokonai születésének 250. évfordulójához több előadás is kapcsolódik, de újabb tematikai kínálat a jog területe (a nyitó alkalmon dr. Sipos Ferenc, a Debreceni Egyetem Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszékének oktatója tartott előadást „A jog igazsága – és az igazság joga” címmel). Az irodalom- és művelődéstörténeti témák mellett a résztvevők előadást hallgatnak meg a generációs problémákról, betekintést kapnak a zsoltárok világába és a keresztyén gondolkodás sajátosságaiba. Az előadások csütörtökönként 15 órakor kezdődnek, két előadás esetén az alkalmak rövid szünet közbeiktatásával folytatódnak.
Október 5-én dr. Takaró Mihály irodalomtörténész tart előadást Az ember tragédiájáról (az előadás beszélgetéssel folytatódik a Madách-mű időszerűségéről).
Október 12-én dr. Gáborjáni Szabó Botond nyugalmazott gyűjteményigazgató beszél Kazinczy és Debrecen kapcsolatáról, a nyelvi, irodalmi és ízlésbeli ellentétekről (és azok hátteréről), majd dr. Gaál Botond akadémikus teológiaprofesszor folytatja a tavasszal megkezdett témáját „A keresztyén gondolkodás helye a szellemi életben” címmel.
Október 19-én a Csokonai-kutató Debreczeni Attila, a Debreceni Egyetem irodalomtörténész professzora a Dorottya című műről beszél Miért „furcsa” Csokonai vitézi versezete? címmel, majd dr. Keczán Mariann Szabó Magda-kutató irodalomtörténész beszél Szabó Magda Csokonai-képéről.
A 2023. évi őszi, 15. „kisjubileumi” szemeszter záró alkalmát október 26-án rendezzük meg. Dr. Arany János, a DRHE egyházzenei tanszékének docense „A Reformáció és a zsoltárok”, majd Dr. Kiss János pszichológus (aki szintén egyetemünk tanára) „Generációk közötti szakadékok és hidak – avagy: mi az ok, és hogyan értsük meg egymást jobban?” címmel tart előadást.
A galéria itt tekinthető meg.