Portugáliába látogatott Baráth Béla Levente, a Debreceni Református Hittudományi Egyetem rektora. Az intézmény vezetője Bejában az Erasmus-szerződés meghosszabbításáról, a faroi Algarve-i Egyetemen új együttműködési megállapodás megkötéséről tárgyalt.
Egyetemünk kiemelt célkitűzése nemzetközi kapcsolataink erősítése, hogy hallgatóink és oktatóink külföldi egyetemeken szerezhessenek szakmai tapasztalatokat, valamint, hogy partnerintézményeinkből mind többen tanuljanak és oktassanak nálunk. E célok elérésének egyik legfontosabb eszköze az Európai Unió Erasmus+ programja, amely ösztöndíjakat biztosít a hallgatói és oktatói mobilitáshoz.
E célkitűzések megvalósításának előmozdítása érdekében egyetemünk delegációja 2023 október 11. és 18. között Portugáliába látogatott, hogy megerősítse kapcsolatunkat egy ottani partnerintézményünkkel és hogy egy új kétoldalú kapcsolat létesítéséről tárgyaljon. A küldöttség tagjai voltak: Baráth Béla Levente rektor, Gonda László nemzetközi kapcsolatokért is felelős rektorhelyettes és Kőszeghy Attila külügyi referens.
A DRHE egyik régi partnere a Portugália Alentejo tartományában fekvő Beja városában működő Institute Polytechnic of Beja. Az elmúlt évtizedben a Kölcsey Ferenc Tanítóképzési Intézet 11 oktatója és 2 hallgatója volt vendége a portugál főiskola Pedagógiai Karának és 4 bejai oktató is tartott vendégelőadásokat Debrecenben. Most először történt meg azonban, hogy egyetemünk rektora látogatást tett ebben az intézményben. Maria de Fátima Nunes de Carvalho elnök (rektor) és Baráth Béla Levente rektor megbeszélése során mindkét fél megerősítette a több éve fennálló bilaterális kapcsolataink tovább folytatásának szándékát. Intézményeink vezetői megegyeztek azokban a keretszámokban, amelyek között a jövőben hallgatói és oktatói cserekapcsolatainkat szeretnénk működtetni és megállapodtak az Erasmus+ bilaterális szerződés meghosszabbításáról 2029-ig. Maria Inês de Campos de Sousa Faria, a Padagógiai Kar igazgatója (dékánja) és munkatársai bemutatták az intézményt, Maria Cristina Vilhena Revez Pereira Palma, a Nemzetközi Iroda vezetője pedig a főiskola külkapcsolatairól tájékoztatta a debreceni delegációt. Baráth Béla debreceni látogatásra hívta meg egyik legintenzívebb kapcsolatunkat működtető Erasmus-partnerintézményünk elnökét és munkatársait.
A látogatás másik állomása a dél-portugáliai Faro városa volt. A Debreceni Református Hittudományi Egyetem is tagja az európai tanítóképző intézeteket összefogó Kastalia Hálózatnak. Ennek a szervezetnek a keretében történt meg a kapcsolatfelvétel az Algarve-i Egyetemmel (University of Algarve) és mindkét fél nyitottnak mutatkozott a kapcsolatok elmélyítésére. A DRHE és az Algarve-i Egyetem (UALG) között bilaterális szerződés tehát eddig még nem volt, ennek elérése volt delegációnk kiutazásának egyik célja. Az UALG rektora és vezetői szívesen vették javaslatunkat a kétoldalú szerződés megkötésére, amely lehetővé teszi hallgatóink és oktatóink számára, hogy Portugálián belül egy újabb, nagyobb egyetemet is megcélozzanak az Erasmus+ ösztöndíjak felhasználásával. Baráth Béla Levente és Paulo Águas rektor megbeszélése során bemutatták intézményeiket és megállapodtak abban, hogy a kétoldalú Erasmus+ szerződés kölcsönösen előnyös mindkét fél számára, és rögzítették annak keretszámait. A szerződés lehetővé teszi, hogy a jövőben tanévenként két hallgató és két oktató utazhasson ki a 10 000 hallgatóval és 300 oktatóval, 4 kampuszon működő portugál egyetemre, valamint ugyanennyien tanulhassanak és oktathassanak a DRHE-n.
A delegáció tagjai tárgyalásokat folytattak Antónia Lacerdaval, az Pedagógiai és Kommunikációs Kar igazgatójával (dékánjával), találkoztak a kar oktatóival és megismerkedtek a partnerintézmény működésével. A Marleni Dias Pereira de Azovedoval, az egyetem Nemzetközi Irodájának vezetőjével és Rosana Corga Fernandes Duraoval, a kar Erasmus-koordinátorával folytatott tárgyalások során megegyezés született a bilaterális Erasmus+ szerződés tartalmi részleteiről is. A delegáció programjáról Maria Isabel Mendonça Orega professzor gondoskodott, aki a Kastalia Hálozatban képviseli a faroi egyetemet.
A látogatás, amelyet Kőszeghy Attila külügyi referens szervezett meg, azzal az eredménnyel járt, hogy egyetemünk polgárai a jövőben immár két magas színvonalú képzést nyújtó portugál felsőoktatási intézményben bővíthetik szakmai ismereteiket és szerezhetnek nemzetközi tapasztalatokat, angol nyelven. Bátorítjuk hallgatóinkat és oktatóinkat, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel!
DRHE Külügyi Csoport