A Debreceni Református Hittudományi Egyetem 2024. tavaszi, 16. szemeszterének előadásai április 11-én, a Magyar Költészet Napján kezdődtek el a Debreceni Református Kollégium Oratóriumában – Vitéz Ferenc irodalomtörténész, szenior akadémiai képzésfelelős Költői hitvallások címmel tartott előadást, melyet a DRHE Színjátszóköre hallgatóinak verses összeállítása követett.
A rektori köszöntőben Baráth Béla Levente egyetemi tanár kiemelte, hogy ismét nagyobb számban, összesen 135 szenior hallgatónak tudott az egyetem részvételi tanúsítványt kiállítani, s programjainkat nemcsak a több tudományterületet érintő, szélesebb tematikát reprezentáló ismeretterjesztő előadásainkkal, hanem új elemek beépítésével is igyekszünk vonzóbbá tenni az ötven év fölötti korosztály számára. Ilyen új programelem az idén tavasszal az a rendhagyó irodalmi emléktúra-sorozat, melyet Keczán Mariann irodalomtörténész vezet.
Április 18-án A „látható” gyülekezet címmel tartotta meg gondolatébresztő és lelki utakat is bejáró előadását Püski Lajos, a debreceni nagyerdei gyülekezet református lelkipásztora, a Tiszántúli Református Egyházkerület lelkészi főjegyzője, majd Rákóczi hagyományok a mondakincsben címmel tartott előadást P. Szalay Emőke néprajzkutató, nyugalmazott főmuzeológus, aki már korábban is volt vendége a szenior akadémiának.
Április 25-én Kiss Sándor nyugalmazott főiskola tanár a Húsvét-sziget „titkairól” beszélt vetítettképes előadásában, hiteles tolmácsolásban, akinek – a világ északi és déli féltekékre vezető utazásai során – sikerült a rejtélyes Húsvét-szigetre is eljutnia. A következő előadásban – Mazsu János történész vezetésével – visszaérkeztünk a cívisvárosba: ő „Debreceniség” vagy „Debrecenség” címmel ismertette a vitákat Debrecen fejlődésének sajátosságairól.
A félév utolsó zárt helyszíni előadásain előbb Németh Áron református lelkész, ószövetséges teológus egyetemi docens a Szenci Molnár Albert évfordulóhoz kapcsolódva A korai magyar zsoltárfordítások címmel tartott előadást, ezt követően – az előadó betegsége miatt – „műsorváltozás” történt: a résztvevők Miért játszik az ember (színházat)? címmel hallgatta meg Vitéz Ferenc történeti kontextusba helyezett gondolatkísérletét, melyben a dráma és színház saját korának értékszemléletét és mentalitását tükröző attitűdjét vázolta föl.
A DRHE Szenior Akadémiájának ötödik és hatodik alkalmán (május 2-án és 9-én két-két turnusban) négy rendhagyó debreceni irodalmi emléktúrára lehetett előzetesen regisztrálni. Az összesen több mint 120 résztvevő – Keczán Mariann irodalomtörténész kalauzolásával – Szabó Magda-, Szabó Lőrinc-, Csokonai- és Ady Endre-túrán vehetett, illetve vesz részt.
A nagy érdeklődésre való tekintettel legalább egy túraalkalmat az őszi szemeszterre is tervezünk, melyben ismét lesz újdonság: szeptemberben és októberben az öt rendes alkalom közül hármat külső helyszínen (az egyetemi és a Kossuth utcai templomban, valamint a Csonkatemplomban) szervezünk meg.
A képeken:
Püski Lajos református lelkész, egyházkerületi főjegyző, P. Szalay Emőke néprajzkutató, Mazsu János történész, Német Áron református lelkész, ószövetséges teológus – előadás közben a Debreceni Református Kollégium Oratóriumában