A Debreceni Református Hittudományi Egyetem 2023 őszén kapcsolódott be a Tanítsunk Magyarországért Mentorprogramba. Az alapozó (TM1) és mentortevékenységet segítő (TM2) kurzusokat a 2024/25-ös tanév első szemeszterében ismét meghirdetjük.
Alapozó és mentori kurzusok
Hallgatóink a TM1 alapozó, szabadon választható, 2 kredit értékű kurzuson sajátítják el a mentori tevékenységhez kapcsolódó legszükségesebb elméleti és terepgyakorlati ismereteket, kompetenciákat. A TM1 alapozó kurzust azok a tanító és hitéleti szakos hallgatók vehetik fel, akiknek legalább egy lezárt félévük van, kizáró körülmény az utolsó tanulmányi év megkezdése (mert a tényleges kortárs mentori tevékenység csak az alapozás után folytatható).
A TM2 szabadon választható, 2 kredit értékű kurzus keretében kortárs mentori tevékenységet folytathatnak a hallgatók a térség hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű általános iskoláinak felső tagozatos diákjai között, a tárgy felvételének előfeltétele a TM1 alapozó kurzus.
Juttatások, ösztöndíjpályázat
A mentorhallgatók (4 mentoráltig) havi 47 ezer forint alapösztöndíjban részesülnek. (Több mentorált diákkal az összeg arányosan emelkedik.) A juttatásokról és azok feltételeiről lásd bővebben a DRHE honlapja Hallgatóknak / Ösztöndíjak, juttatások / Tanítsunk Magyarországért „Szabályzat” menüpontjában a Differenciált Ösztöndíjszabályzat frissített, 2024. augusztus 9-étől érvényes verzióját (4. számú kiadás)!
A Tanítsunk Magyarországért mentorprogram ösztöndíjára csak az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, a TM1 alapozó kurzust elvégzett hallgatók pályázhatnak! Ennek egyszerűsített módja, hogy a tárgyfelvételi időszak végéig a Neptunban felveszik a TM2 mentorkurzust, és vállalják, hogy a tényleges mentortevékenység előtt részt vesznek a TM2 kurzus részét képező felkészítő tréningen is.
Azok a hallgatók, akik második aktív mentori félévüket kívánják megkezdeni és a központi TM-honlapon az előző félévben már regisztráltak, szeptember 16-áig írásban nyilatkozzanak arról, hogy mentortevékenységüket folytatni kívánják, nyilatkozatukat az oktatási rektorhelyettesnek nyújtsák be.
Akik már legalább a második, mentorálással töltött félévüket teljesítik, és mentori tevékenységük szakmailag is kiemelkedő, egyszeri, 35 ezer forintos prémium ösztöndíjban részesülhetnek. Közülük kerülhetnek ki később a szenior mentorok, akik közösségépítő tevékenységükkel támogatják a Tanítsunk Magyarországért programot toborzási és egyéb feladatokban, melyért az alapösztöndíjon felüli külön juttatást kapnak (ugyancsak lásd a Differenciált Ösztöndíjszabályzatot).
A juttatásokat a hallgatók, a támogatás egyetem számára történő kifizetésének ütemezését követve, az Ösztöndíjas Neptun rendszeren keresztül kapják meg a bankszámlájukra.
A Tanítsunk Magyarországért mentorprogram ösztöndíj adományozásának rendjéről és feltételeiről lásd a 2024. január 1-jétől hatályos Kormányrendelet TM-programra vonatkozó részeit (24/P–T. §): https://njt.hu/jogszabaly/2007-51-20-22
A Tanítsunk Magyarországért Mentorprogramról
A Tanítsunk Magyarországért egyetemi mentorprogramban jelenleg 21 egyetem vesz részt. A több mint ezer mentor mintegy ötezer mentorálttal foglalkozik. 2023-tól a program a Nemzeti Tehetség Központ részeként folytat kortárs mentorálást, együttműködve a Tanítsunk Magyarországért Alapítvánnyal, mely a szakmai munkát segíti. A program költségvetési finanszírozásból a Nemzeti Tehetség Központ koordinálásában valósul meg.
A TM-program célja a kistelepülésen élő általános iskolások támogatása tanulmányaik sikeres elvégzéséhez, a kölcsönös tanulás, egymás támogatása, a közösségek erősítése. A középtávú cél, hogy 2030-ra minden, ma általános iskolás gyerek rendelkezzen legalább szakmával vagy tanuljon tovább. Ebben segítik őket az egyetemi mentorprogram hallgatói, akik a közreműködő általános iskolák egyikében átlagosan négy-öt, 6–8. osztályos diákkal kezdik meg a közös munkát. Megmutatják a településen túli világ lehetőségeit (állatkertet, múzeumot, középiskolákat, vállalkozásokat), hogy lássák, hányféle foglalkozásból, jövőből választhatnak. Segítik őket abban, hogy képesek legyenek kihozni magukból a maximumot úgy a szakmaszerzésben, az érettségiben és továbbtanulásban, mint a sport és a művészetek területén, a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben.
A programról részletesebben a https://www.tanitsunk.hu/ oldalon olvashatnak.
A mentorhallgatóknak a TM felületén regisztrálniuk kell.