A Debreceni Református Hittudományi Egyetem Szenior Akadémiája a szeptembertől október végéig tartó 17. szemeszterében ismét újdonságokkal várta a mintegy másfélszáz regisztrált és az őszi programsorozatban résztvevő, ötven év feletti korosztály hitéleti és világi témák iránt egyaránt érdeklődő közönségét.
Az egyházi kulturális örökség fejlesztésének eredményeként három debreceni református templom újult meg az elmúlt években, s – a „Religio et Patria” mottó jegyében – a hitéleti alkalmak mellett rendhagyó, széles érdeklődési kört lefedő kulturális, művészeti programokkal tárta szélesebbre kapuit. Ezt a lehetőséget felhasználva alakítottuk ki az őszi szemeszter első három alkalmának tematikai kínálatát is.
Szeptember 26-án a Kossuth utcai református templomba (Verestemplomba) látogattunk el, ahol nagytiszteletű Tóth-Mihala Veronika lelkipásztor asszony mutatta be a templom történetét és a gyülekezet életét, majd dr. Vitéz Ferenc tartott előadást „A miniatűrtől a monumentálisig – Haranghy Jenő művészete” címmel. A témaválasztást az indokolta, hogy Haranghy készítette a templom (református templomok között szinte egyedülálló), bibliai igehelyekre utaló secco-sorozatát, valamint a festett üvegablakokat.
A következő állomás (október 3-án) a Református Kistemplom (Csonkatemplom) volt, ahol dr. Sárosi Dániel orgonaművész, a gyülekezet kántora, a DRHE egyházzenei tanszékének oktatója, egyúttal a kistemplom turisztikai vezetője beszélt a templom történetéről. Külön is bemutatta a kistemplomi orgonát, közben zenei betéteket szólaltatott meg. Az érdeklődő szenior akadémiai hallgatóság arra vállalkozó egy része toronytúrán is részt vett (Varga Laura, egyetemünk teológia-lelkész szakos hallgatója vezetésével), s mindenkinek alkalma nyílt a templomtéri kiállítás megtekintése keretében az orgona belsejébe is betekinteni.
A rendhagyó „templomtúra” sorozat október 10-ei harmadik állomása a Debreceni Egyetem Borsos Miklós által tervezett temploma volt – s a program szintén nagyszámú érdeklődőt vonzott. Tóth-Matolcsi László turisztikai igazgató „A templom mint missziói és kulturális központ” című vetített-képes előadásában részletesen ismertette a tervezés és az építkezés folyamatát, s beszámolt a megújuló kulturális-művészeti programlehetőségekről is. Dr. Vitéz Ferenc irodalomtörténész és kultúrakutató, a DRHE Szenior Akadémiájának képzésfelelőse ezúttal az egyetemi parkban felállított négy reformátor (Melius Juhász Péter, Huszár Gál, Komáromi Csipkés György, Szenci Molnár Albert) és Hatvany István kollégiumi professzor szobráról tartott előadást.
Az október 17-én megtartott két előadás immár újra a hagyományos helyszínre, a Debreceni Református Kollégium Oratóriumába lett meghirdetve, ahol dr. Kis Klára gyakorlati teológus, tanszékvezető, református lelkipásztor „Az egyházi iskola esélyei és veszélyei” címmel tartott gondolatébresztő, vitára késztető előadást. Az alkalom második részében dr. Baráth Béla Levente egyháztörténész professzor, a DRHE rektora a „Teológus rektorok a Debreceni Egyetemen” című prezentációjával visszakalauzolta a hallgatóságot az előző heti helyszínre, vele a huszadik század első felének meghatározó intézménytörténeti korszakába, mely ezáltal egyház- tudomány- és művelődéstörténeti utazás is volt.
A DRHE Szenior Akadémiája 17. szemesztere október 24-én zárul, mikor ismét két előadást hallgathatnak meg az érdeklődők. Dr. Kovács Ábrahám: „Egy elveszett drágakő” – A debreceni újortodoxia és a lelki megújulás címmel, Lember-Major Enikő doktorjelölt, anyanyelvi tantárgypedagógus pedig „Az iskolai és az otthoni gyermeknevelés kapcsolata a pedagógus szemszögéből” címmel tartja meg előadását. (Ekkor veheti át tanúsítványát az előző szemeszterről az a 96 résztvevő is, aki a tavasszal minden alkalmunkon megjelent.)
Nyitókép: Szenior hallgatóink a debreceni egyetemi templomban