A Tanítsunk Magyarországért (TM) mentorprogram keretében a Debreceni Református Hittudományi Egyetem által benyújtott pályázat 2024. második félévében is sikeres volt, ennek köszönhetően november 28-án rendeztük meg az őszi élménynapot a Debreceni Református Kollégiumban és az Apolló Moziban.
A Nemzeti Tehetség Központ támogatásával megvalósuló pályázat keretében indulhatott el újra az alapozó kurzus, valamint 12 TM-ösztöndíjas hallgató vesz részt a pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola 6–8. osztályos diákjainak mentorálásában (közülük öten már második aktív támogatói félévüket kezdték meg).
Az általános iskolából 55 diák érkezett, őket a két iskolai koordinátor és egy pedagógus asszisztens kísérte el, s egyetemünk másod-, harmad- és negyedéves tanító szakos mentorai, az oktató és szupervizor dr. Molnár-Tamus Viktória mellett dr. Vitéz Ferenc, a DRHE TM szakami koordinátora és dr. Baráth Béla Levente rektor fogadták. A fogadó ajándékcsomagot a Tanítsunk Magyarországért program ajánlotta föl, de a rendhagyó kollégiumtörténeti vetélkedőre készülve egyetemünk ajándékait is megkapták a diákok.
A rektori köszöntő után ugyanis a kollégiumi diákanekdoták köré szerveződő előadás hangzott el, majd a mentorok saját csoportjaikkal vettek részt játékos vetélkedőn. Minden csapat számára három nevet sorsoltunk ki az itt tanult, illetve a kollégiumhoz kapcsolódó híres nagyjaink (Kazinczy Ferenc és Kölcsey Ferenc, Csokonai Vitéz Mihály és Fazekas Mihály, Petőfi Sándor és Jókai Mór, Kossuth Lajos, Arany János, Szabó Lőrinc és Móricz Zsigmond) közül. Az őket megörökítő szobrok, emléktáblák, freskók vagy feliratok előtt – Kölcsey, Csokonai vagy Arany esetében több lehetőség közül is választhattak – csoportképet kellett készíteniük, majd a kihúzott nevekről minél több helyes információt összegyűjteniük. A harmadik helyen végül hármas holtverseny alakult ki, így összesen öt csapat szerepelt a nyertesek fotóján (lásd a nyitóképet).
A mentorok és diákjaik ezt követően szabad városi programon vettek részt, majd az Apolló Filmszínházban gyülekeztünk, ahol Fejér Tamás, a mozi igazgatója vezetésével a gyerekek és kísérőik három csoportban járták be az épületet – a rendhagyó túra keretében megismerhették a korszerű mozigépházat is. A vetítés előtt tájékoztatást kaptak a filmgyártás és -forgalmazás aktuális alapkérdéseiről, majd a Rohonyi Gábor által rendezett új magyar produkciót, az Arany János vándorszínészi korszakának egy epizódját feldolgozó Bolond Istók című filmet nézték meg.
A DRHE immár a harmadik sikeres „Tanítsunk Magyarországért”-félévét folytatja, így is segítve a halmozottan hátrányos helyzetű településeken tanuló diákok attitűdformálását, megmutatva számukra a továbblépés lehetőségét is. Az aktuális mentori időszak december közepéig tart.
Nyitókép:
A kollégiumtörténeti vetélkedő nyertes csapatai
A képgalériában:
Dr. Baráth Béla Levente rektor előadása;
Az emlékhelyek felfedezése;
Bepillantás az Apolló Filmszínház mozigéptermébe;
Vetítés előtt – Fejér Tamás filmpedagógiai tájékoztatója