A Debreceni Református Hittudományi Egyetem (és anyanyelvi tanszéke) intézményi válogatót, meghallgatásokat szervez több közelgő országos és Kárpát-medencei versenyre.
Első alkalommal hirdeti meg a Magyar Nyelvtudományi Társaság és az ELTE Magyar Nyelvtudományi és Finnugor Intézete az ÖTÁGÚ SÍP versmondó és esszéíró versenyt a felsőoktatási intézmények hallgatói számára. A május 10-én lebonyolítandó versmondó verseny jelentkezési határideje április 22. Szabadon választható bármely magyar költő verse, a kötelezőt az alábbi művek közül kell választani: Tolnai Ottó: Leningrádi képeslap; Kányádi Sándor: Koszorú; Vári Fábián László: Szöknek már számból; Csehy Zoltán: Hálózene; Gergely Ágnes: Csonka szimfónia. (Ezek a művek az április 30-ig beadható esszék témái is – az intézményi meghallgatáson résztvevők még használhatják a szöveget is.)
A Pázmány Péter Katolikus Egyetem az Anyanyelvápolók szövetségével közösen hirdeti meg a felsőoktatási intézmények 2025. évi Szép magyar beszéd május 9-én lebonyolítandó országos döntőjét. A DRHE az idén – az elmúlt évi Kazinczy-érmesünknek köszönhetően – két hallgatót delegálhat, a regisztráció határideje április 28. A versenyzőknek két, egyenként 2-3 percnél nem hosszabb, magyar szerző által írt 20. vagy 21. századi esszé- vagy (dialógusok nélküli) szépprózai szöveget kell felolvasni – a szabadon választható szövegre előzetesen felkészülhetnek, a kötelező szöveget a helyszínen kapják meg.
A Károli Gáspár Református Egyetem a korábbi Kányádi-versenyek folytatásaként ettől az évtől „Kárpátok alatt” címmel hirdeti és rendezi meg versmondó és képzőművészeti alkotóversenyét. A szabadon választható vers 20. vagy 21. századi magyar költő műve, kötelezőként pedig az idén 135 éve született Reményik Sándor A kis templom a nagy dómban vagy a Mindennapi kenyér című verse közül kell választani. (A képzőművészeti alkotóverseny témájának ihletője a Vadvizek futása című Reményik-kötet – ehhez kell illusztrációt készíteni.) A június 3-ai versenyre május 10-éig lehet jelentkezni (az illusztrációkat is eddig lehet feltölteni).
A meghallgatások időpontjai és helyszíne mindhárom versenyre: április 15. (kedd), 11.00 és 16.15 órától a Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszéken (228-as szoba); a Kazinczy-versenyre és a Kárpátok alatt versmondó versenyre április 23-án (szerdán) 18.00 órától, valamint április 24-én 17.00 órától folynak a meghallgatások a 29-es tanteremben.
(A további információkért dr. Vitéz Ferencet, az anyanyelvi tanszék vezetőjét, oktatási rektorhelyettest is kereshetik.)