A Kölcsey Tudományos Esték sorozatának idényzáró előadását Dr. Kenyhercz Róbert, a Magyar Nyelvi és Irodalmi Tanszék docense tartotta Kísérletek egy középkori magyar vármegye nyelvi-etnikai rekonstrukciójára címmel.
Az előadó a nyelvtörténet és a hangtörténet tudományterülete felől, írásos nyelvi dokumentumok alapján kutatta Szepes vármegye középkori etnikai viszonyainak a változásait. A doktori disszertációjának kutatási területére épülő vizsgálat a rendelkezésre álló közel 4000 kora középkori oklevél 30.000 nyelvi adatának felhasználásával igyekezett következtetésre jutni a vizsgált terület etnikai összetételét illetően. Elsősorban a korabeli latin nyelven íródott jogi okiratokban fellelhető helynevek, s kisebb részben a személynevek, illetve az oklevelek szövegének etnikumra utaló megjegyzései árulkodhatnak leginkább arról, hogy keletkezésük idején milyen nyelvi közösségek éltek az adott területen.
Az etnikai hovatartozás ma igen kényes kérdés, a középkorra visszavetítve azonban máshogy kell tekintenünk rá. A valláshoz, a királyhoz és a földesúrhoz tartozás erősebb kötelék volt a mai értelemben vett etnikumnál. Az oklevelek szövegezéséből következtethető nyelvi-etnikai rekonstrukció teljes biztonságát az is nehezíti továbbá, hogy a személynevekből nem lehet egyértelműen következtetni az etnikumra, és a periférikus nyelvek helynevei nem kerültek az oklevelekbe.
A középkori Szepes vármegyében kezdetektől erőteljes volt a szláv jelenlét, majd megjelentek a magyarok és a szászok is a térségben. A szászok hatása nemcsak a helynevekben, hanem a joggyakorlatban is tetten érhető. Az újlatin népek nem sokáig maradtak önálló etnikum a megyében, mert beolvadtak a szászságba.
Az előadásból és az azt követő beszélgetésből kiderült, hogy a történészek véleményüket gyakran a nyelvészek vizsgálati eredményeire alapozzák, és viszont, ami mindkét tudományterület képviselőitől igen körültekintő és felelősségteljes munkát feltételez. A különböző nemzetek nyelvészei és történészei ráadásul különböző forrásokból és szubjektív nézőpontokból közelítenek kérdésekhez, ami eltérő történelemértelmezésekhez járulhat hozzá. Dr. Kenyhercz Róbert tiszta és világos előadása alkalmat kínált tudományterületének, vizsgálati módszerének mélyebb megismerésére, valamint nyelvünk változásainak kitűnő példákon keresztül megvilágított üdítő felismeréseire.
Debrecen, 2023.05.07.
Imreh Sándor