A Kölcsey Ferenc Tanítóképzési Intézet és az Interkulturális Tanulmányok Kutatóintézete által szervezett Kölcsey Tudományos Esték idei utolsó előadása a korábbi hagyományokat követve a Magyar Tudomány Ünnepe programsorozatába is illeszkedett. A 2024. november 21-én megrendezett alkalmon Fazakas Sándor, a Szociáletikai és Egyházszociológiai Tanszék tanszékvezető egyetemi tanára tartott előadást „A protestantizmus politizálódása – okok, hatások, következmények: Teológiai széljegyzetek egy aktuális témához” címmel.
Az előadás a protestantizmusról és egyrészt annak társadalmi helyéről, helyzetéről, közösségi feladatairól, másrészt közéleti jelenlétéről, így politikai aspektusairól szólt, azaz a politikai befolyásoló tényezők és az egyház viszonyáról. Áttekintette a reformáció óta eltelt időszakot, érintette a kortárs viszonyokat, taglalta az elvi és gyakorlati változások aspektusait, körvonalazta a politizálódás okait és következményeit, megjegyezve, hogy a protestantizmus különösen érintett ebben a kérdésben, mivel vallás és politika, az egyház és állam kapcsolatának kérdései újból aktuálisakká váltak.
Előadásában Fazakas Sándor kitért a protestáns egyházak társadalomban betöltött szerepére, az egyházak közösségi feladataira, jelezve, hogy az egyház és társadalom, közélet és kereszténység viszonyrendszerében az egyházak hitelessége is megmérettetésre kerül. De felmerült az a kérdés is, mi történik az egyházban akkor, amikor egy adott társadalmon belül intézményes helyét keresi, vagy amikor a saját (túlvilági üdvösségről és megváltásról szóló) küldetésének teológiai tartalmát feladja vagy elhanyagolja a társadalmi-politikai életben való érdekérvényesülés érdekében.
Emellett az egyházzal és az egyházban történtekkel kapcsolatosan vázolt fel két szemléletmódot, a külső szemlélő és a belső megfigyelés perspektíváját. E nézőpontok felől kiderül, hol jelennek meg és miként alakulnak az egyház hitelességével kapcsolatos elvárások és problémák. Ebben az összehasonlításban különösen érdekes az, hogyan jelennek meg az egyház hivatalos képviseletével kapcsolatos problémák.
A reformátori gyökerekre tekintettel az előadás leszögezi: a tan reformálásából következik az élet reformációja is, amely hármas keretrendszerben, nevezetesen a keresztény egzisztencia hármas ‒ egyházi, politikai és közösségi/családi ‒ meghatározottságában keresi a jó rend megvalósulásának feltételeit a keresztény élet valamennyi területén.
Erdődy J.A.
2024 nov. 25.