A Mediárium című, a DRHE társadalmi, egyházi és nevelési folyóiratának 2020. évi 4. száma február végén jelent meg, ezúttal 90 oldal terjedelemben, hat szerző tanulmányait, kritikáit és recenzióit tárva az olvasók elé.
Az Örökség rovatban Oláh Róbert könyvkutató Miről árulkodnak a peregrinusok bibliái című, igen sok filológiai, könyvészeti adattal, leírással, illetve illusztrációkkal gazdagított tanulmánya hiányt is igyekszik pótolni, mikor a kora újkori reformátusság bibliahasználati szokásairól tájékoztat. A Tiszántúli Református Egyházkerület Nagykönyvtára több mint háromezer Bibliát őriz, köztük azokkal a példányokkal, melyeket a peregrinusok hoztak magukkal – ezekből mutat be a régi-könyves kutató tizenkettőt, a pontos adatokkal, bejegyzésekkel és széljegyzetekkel, valamint a tulajdonosok életrajzával együtt.
A Műhely rovat Támba Renátó nevelésszociológus Ferenczy Károly gyermekábrázolásai címmel közöl tanulmányt, mely a 19. század végén megerősödő reformpedagógiai áramlatok, így a gyermekkorkutatás eredményeit rendhagyó szempontból, a képzőművészeti reprezentációkon keresztül közelíti meg.
A Kritika rovatban Kmeczkó Szilárd filozófus és tudománytörténész Paksi Dániel Az emergencia fogalma című könyvét veszi górcső alá (Újabb kulcs a zárba), a könyv mind a tíz fejezetét külön-külön is megvizsgálva, az ismertető részekhez reflexiókat és kritikai kommentárokat fűzve. Szintén túllépi az egyszerű ismertetés határait Fekete Csaba lelkész, könyvtáros, egyházzene-kutató Oláh Róbert új könyvét (Kálvin műveinek recepciója a 16–17. századi Magyarországon) bemutató írása, a lábjegyzetes hivatkozások mellett is együtt gondolkodva a szerzővel és az olvasóval.
Végül a Szemle rovat egy sajátos recenziós párbeszédet is kínál: Molnár –Tamus Viktória neveléskutató Berek Sándor kismonográfiáját mutatja be (Néprajzi cigány fotográfiák a debreceni Déri Múzeumban); Berek Sándor szociológus, kulturális antropológus pedig a cigány/roma reprezentációkat feltáró kutatási területének egy újabb, jelentős adatárat is közlő, Hajnáczky Tamás által írt és szerkesztett könyvet ajánl a cigányzenészek státusáról és küzdelmeiről a két világháború közötti Magyarországon.
A Mediárium 2020. évi 4. száma itt olvasható!
(Vitéz Ferenc)