A Kölcsey Ferenc Tanítóképzési Intézet az Interkulturális Tanulmányok Kutatóintézetével együttműködve Kölcsey tudományos esték címen előadás-sorozatot indított útjára. A program célja, hogy az érdeklődők szélesebb köre megismerje az intézetben folyó tudományos kutatómunkát. A sorozat keretében minden alkalommal a KFTKI egy oktatója számol be a kutatásairól és annak eredményeiről 45-60 perces előadásban, amelyet szabad hozzászólások és kérdések követnek. Az előadásokat ebben a félévben havi egy alkalommal, csütörtöki napon 17 órától tartják a 239. teremben.
A tavaszi félév első tervezett programjára 2022. március 24-én került sor, ami Dr. Kmeczkó Szilárd tanszékvezető főiskolai docens Polányi Mihály és a budapesti századelő című előadását, majd a hozzá kapcsolódó tudományos disputát foglalta magába.
A prezentáció során számos érdekes és tanulságos adalékot ismertünk meg a család hosszabb-rövidebb életéből. Kiderült, hogy mennyi tehetséges, kivételes adottságokkal született családtagja volt Polányinak, akik közül sokan váltak közismerten híres emberré, tudóssá, művésszé, s szinte kivétel nélkül külföldön – többségük a 2. világháború kitörése előtt, illetve a világégés kezdetén hagyta el Magyarországot – vált nemzetközi színtéren is elismert szaktekintéllyé.
Polányi Mihály végül is az oxfordi egyetem professzoraként teljesítette ki életpályáját nem kis meghökkenést kiváltva kortársaiból azzal, hogy orvosi hivatását hátrahagyva természettudós kutatóként és filozófiai gondolkodóként alkotott maradandót Angliában, s az egész világ számára. A 30-as évektől kezdődően ott élt egészen haláláig, már nem érhette meg a rendszerváltást. Minden írásában érezhető, hogy Magyarország elhagyása óta végig hazavágyott szeretett és kedves hazájába, szülőföldjére, a „boldog békeidőkbe”, ahol gyermekévei olyan idilli állapotban teltek, amit semmi nem pótolt soha többé életében.
Az előadás befejezése után kérdések és hozzászólások kaptak helyet, melyek után még rövid, kötetlen beszélgetés kezdődött a hallgatóság néhány tagja között, majd mindenki elköszönt és hazatért.
A sorozat következő alkalmára, Dr. Boda István Hipertext alapú tudásbázisok létrehozása 3D virtuális térben című előadására 2022. április 21-én, csütörtökön 17 órakor kerül sor. Az előadások nyilvánosak, minden érdeklődőt szeretettel várunk.