2022. május 9-14. között az Erasmus+ mobilitási program keretein belül egy hat napos tanulmányútra indultunk Dublinba. Az utazás célja az volt, hogy a Debreceni Református Hittudományi Egyetem (DRHE) 9 fős küldöttsége – Rektor Úr, a külügyi referens, egy pedagógia szakos oktató és hat harmadéves, nappali tagozatos, tanító szakos hallgató – megismerje a várost és annak egyik felsőoktatási intézményét, valamint a hozzá tartozó gyakorlóiskolát, a St. Nicholas Montessori College (SNMC) and Schoolt., illetve felelevenítse a régi, de a pandémia által félbeszakadt szakmai kapcsolatot. A tervek szerint közülük valaki(k) az Erasmus program által biztosított ösztöndíjjal tanulmányokat folytat(nak) majd itt a 2022/23. tanév 1. vagy 2. félévében. Lelkes csapatunk Debrecenből indult útnak május 9-én délben a DRHE mikrobuszával, hogy kényelmesen és időben a budapesti Liszt Ferenc Repülőtérre érjünk, ahonnan 17.35-kor szállt fel velünk a Ryanair Légitársaság egyik gépe Dublin felé. Írország fővárosában a poggyászaink felvétele után még várt ránk egy hosszabb autóbuszos utazás, így csak késő estére érkeztünk meg a Dun Laoghaire városrészbeli Rochestown Lodge Hotelbe, ahol elszállásoltak bennünket nagyon kényelmes körülmények között.
Az első három nap délelőttjén a College-ban tartózkodtunk, ahol Dr. Siobhan Marie Doyle oktató előadást tartott nekünk Maria Montessori életéről, munkásságáról és pedagógiájáról, illetve különböző, a tanórákon használt játékos eszközöket mutatott, melyek segítségével feltárta a Montessori-eszközök által biztosított sajátos oktatási módszertant, amit ez az alternatív pedagógiai mozgalom és iskolairányzat dolgozott ki és terjesztett el egész Európában, Magyarországon is, ahol azért jóval kevesebb Montessori-iskola működik, mint pl. az Egyesült Királyságban. A harmadik napon látogatást tettünk a College Montessori Iskolájában, ahol végre a gyakorlatban is láthattuk megvalósulni mindazt, amit az elméleti órákon láttunk-hallottunk. Nagyon tanulságos volt látni a módszer osztályteremben megvalósuló programjait, játékait és közvetlenül megfigyelni a gyermekek egyéni és társas viselkedését, kommunikációját, tanulási és szabadidős tevékenységeit azokkal az eszközökkel, amiket mi is kipróbálhattunk a szemináriumok során. Hallgatókkal sajnos nem talákoztunk, hiszen náluk is megkezdődött már a vizsgaidőszak.
Déltől minden nap fakultatív ebéddel és programokkal folytatódott Alessia Negro, Erasmus Coordinator of SNMC kíséretében. Ezeken az alkalmakon megtekintettük a LexIcon Library and Cultural Centre, a James Joyce Tower and Museum, a Chester Beatty Museum, a National Museum of Ireland, az Irish Emigration Museum (EPIC), a Dublinia, a St. Patrick Cathedral, a Trinity College, a Dublin Convention Center, a Custom House és a Guiness Storehouse gyűjteményeit, épületeit. Sokáig gyönyörködtünk Dublin tengerpartjaiban, mólóiban, hídjaiban – a Samuel Beckett, az O’Connell, a Ha’penny Bridge – , pubjaiban – Temple Bar – és még sokáig sorolhatnánk. A Howth félsziget páratlan domborzatával, növény-és állatvilágával, valamint építészetével, sűrű turisztikai forgatagával csodálatos élményt jelentett számunkra. A közös programjainkra minden hallgató rövid, szóbeli ismertetéssel készült az adott nevezetesség kapcsán. Ezek után mindenki maga térképezte fel Dublin további történelmi és kulturális helyszíneit kisebb-nagyobb csoportokban.
Mielőtt az utolsó napon visszaindultunk a dublini repülőtérre még csomagjainkkal megpihentünk az egyik legkedveltebb zöldövezetben, a Saint Stephen’s Green Parkban, ahol megtapasztalhattuk a tengerparti fekvésű főváros gazdag madárvilágának közvetlenségét velünk, emberekkel. Nehéz volt búcsút vennünk e gyönyörű és gazdag múltú várostól, benne a különleges pedagógiai élményt nyújtó Montessori College-tól, de mindannyian megfogadtuk, hogy Erasmus-ösztöndíjjal vagy a nélkül, de mindenképpen visszatérünk még ide.
A dublini utazás felejthetetlen élmény volt számunkra. Egyetemünknek köszönhetően megismerhettük Írország fővárosát és az ír kultúrát, illetve saját szemünkkel láthattuk, hogyan alkalmazzák Maria Montessori pedagógiáját, azt a reformpedagógiai irányzatot, melyet már pedagógiai tanulmányainkból jól ismerünk. Jó érzés volt azzal szembesülni, hogy Montessori doktornő életéről és pályájáról, újításairól szinte mindent megismertünk az itthon tananyagként megtekintett Maria Montessori – Egy élet a gyermekekért című olasz filmdrámából. A Montessori-iskola mindennapjaiba való betekintés azonban számos új élménnyel, a tapasztalatok gazdag tárházával ajándékozott meg minket. Mindezért hálás köszönetünket fejezzük ki a DRHE rektorának és Külügyi Irodája munkatársainak, akik lehetővé tették számunkra e felejthetetlen tanulmányutat. Reméljük, hogy a következő tanévben folytatódik a Covid-járvány okozta kényszerszünet utáni aktív szakmai kapcsolat mind az Erasmus+ hallgatói, mind az oktatói mobilitás keretében.
St. Nicholas Montessori College and School
Dún Laoghaire
James Joyce Torony és Múzeum