A DRHE Felnőttképzési Központja „Gyermekvédelmi edukáció” címmel szakmai továbbképzést szervezett a TTRE köznevelési intézményeinek pedagógusai számára.
A tanfolyam szakmai felelőse Prof. Dr. Bagdy Emőke (klinikai szakpszichológus, pszichoterapeuta, szupervizor, a pszichotudományok kandidátusa, professzor emerita), aki a VDTA Gyermekvédelmi Kutatócsoport vezetőjével, Szekeres Éva pedagógussal együtt dolgozta ki a tanfolyam szakmai alapjait. A továbbképzés célja, felkészíteni a pedagógusokat napjaink radikalizálódó változásaira, korunk kihívásaira. Különös tekintettel azokra, melyek a személyiségfejlődést negatívan befolyásolják.
A tematika 3 fő területre koncentrál:
– pszichoszexuális fejlődésre vonatkozó ideológiák
– a Cyber világ előnyei-hátrányai
– az ön – és közveszélyes növekedési-fejlődési utak felismerése, az élet védelme.
A továbbképzés helyszínéül a DRK Dóczy Gimnáziuma szeretetteljes és gyermekközpontú közegét választottuk, ezzel is közelebb hozva a pedagógusokhoz a tanfolyamot.
A tanfolyam első alkalmára 2023. 03.24-én került sor, mely alkalmon két előadást hallgathattak meg a résztvevők.
Az első előadást Prof. Dr. Bagdy Emőke tartotta A személyiség egészséges fejlődése, identitás szerveződés, pszichoszexuális érés-fejlődése a fogamzástól a fiatal-felnőttkorig címmel. Professzor asszony előadását a keresztény értékrendű családszemlélet jellemezte, határozottan állást foglalt a férfi és nő által alkotott családmodell mellett. A hallgatók megismerkedhettek az ember bio-pszichoszociális és spirituális mivoltának rendszerelméleti kereteivel, különösen nagy hangsúlyt fektetve a spirituális tényezőkre. Továbbá betekintést nyerhettek a személyiségfejlődés kritikus szakaszaiba, a pszichoszexuális érés-fejlődés szakaszaiba.
A második előadás meghívott előadója Tóth Dániel (pszichológus, gamer, infuencer) a „Pszichológus pasi” volt, aki Az internet veszélyei a gyerekekre, net- és eszközfüggőség, mindezek korlátlan és ellenőrizhetetlen használata címmel tartotta meg előadását. Felhívta a figyelmet a generációs szakadékok miatti „Mauglisodásra”, avagy a digitális dzsungelben magára maradt gyermek problémáit járta körül: digitális „kivagyiság”, influencerek, fexting, sexting, cyber bullying, kihívások. Az előadásának második felében a tudatos digitális neveléshez kaphattak jó gyakorlatokat, ötleteket a hallgatók.
A továbbképzés 2023. 04. 28-án folytatódik, Szekeres Katalin és Szekeres Éva előadásaival.
Kerékgyártó-Papp Edit