Idén szeptembertől a Debreceni Református Hittudományi Egyetem is bekapcsolódik a 2018 végén elindított Tanítsunk Magyarországért (TM) programba, melynek keretében hallgatóink a 2023/24-es tanév második félévétől kortárs mentori tevékenységet folytathatnak térségünk hátrányos helyzetű általános iskoláinak felső tagozatos diákjai között.
A mentorhallgatók ezért a tevékenységükért (4 mentoráltig) havi 45 ezer forint alapösztöndíjban részesülnek, valamint mentortevékenységükhöz térítésmentes helyközi utazásra jogosító TM kártyát kapnak. Több mentorált diákkal az összeg arányosan emelkedik. Azok számára, akik már legalább a második, mentorálással töltött félévüket teljesítik, és mentori tevékenységük szakmailag is kiemelkedő, prémium ösztöndíjban részesülhetnek. Közülük kerülhetnek ki a szenior mentorok, akik közösségépítő tevékenységükkel támogatják a Tanítsunk Magyarországért programot toborzási és egyéb feladatokban, melyért az alapösztöndíjon felüli külön juttatásban részesülnek.
Ahhoz, hogy egy hallgató kortárs mentor lehessen, és ezért a TM-program által biztosított alapösztöndíjat megkapja, el kell végeznie a Tanítsunk Magyarországért TM1 alapozó, szabadon választható, 2 kredit értékű kurzust. Ennek keretében sajátítják el a mentori tevékenységhez kapcsolódó legszükségesebb elméleti, valamint terepgyakorlati ismereteket és kompetenciákat.
A Neptunban meghirdetett és részletes tematikával ismertetett tárgy oktatója dr. Molnár-Tamus Viktória, a DRHE Pedagógiai és Pszichológiai Tanszékének docense, aki a 2024 tavaszán indítandó TM2 kortárs mentori kurzus szupervíziós feladatait is végezni fogja.
Mivel a Tanítsunk Magyarországért programban való részvétel legalább két féléves folytatólagos tevékenységet igényel, a TM1 alapozó kurzust a tanulmányaikat ebben az évben kezdő vagy lezáró hallgatók számára nem hirdetjük meg.
A tanító szakos hallgatók mellett a programba – így szükségképpen az alapozó kurzusra is – a hitéleti képzésekben résztvevő hallgatóink szintén jelentkezhetnek. (A tárgy oktatóján kívül további részletekért fordulhatnak az érdeklődők a TM-program egyetemi koordinátorához, dr. Vitéz Ferenc oktatási rektorhelyetteshez.)
A Tanítsunk Magyarországért egyetemi mentorprogram ebben az évben országszerte már több mint 110 általános iskolában jelent meg. 17 felsőoktatási intézmény ezeregyszáznál is több mentora mintegy 4700 mentorálttal bizonyítja, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, csak támogatni kell őt a tehetsége kibontakozásában.
2023-tól a TM-program a Nemzeti Tehetség Központ részeként folytatja a kortárs mentorálást, együttműködve a Tanítsunk Magyarországért Alapítvánnyal, mely a program szakmai munkáját segíti. A program költségvetési finanszírozásból valósul meg a Nemzeti Tehetség Központ koordinálásában.
A TM-program célja a kistelepülésen élő általános iskolások támogatása tanulmányaik sikeres elvégzéséhez, a kölcsönös tanulás, egymás támogatása, a közösségek erősítése. A középtávú cél, hogy 2030-ra minden, ma általános iskolás gyerek rendelkezzen legalább szakmával vagy tanuljon tovább. Ebben segítik őket az egyetemi mentorprogram hallgatói.
A tanulók mellé szegődő mentorok a közreműködő általános iskolák egyikében átlagosan négy-öt, 6–8. osztályos diákkal kezdik meg a közös munkát és élményszerzést. Megmutatják a településen túli világ izgalmait és lehetőségeit (állatkertet, múzeumot, középiskolákat, vállalkozásokat), hogy lássák, hányféle foglalkozásból, jövőből választhatnak. Segítik őket abban, hogy képesek legyenek kihozni magukból a maximumot úgy a szakmaszerzésben, az érettségiben és továbbtanulásban, mint a sport és a művészetek területén, a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben.