Két, az egyházi kalendárium és az érintett szenior korosztály számára aktuális tematikájú előadással zárult október 26-án a Debreceni Református Hittudományi Egyetem Szenior Akadémiájának 2023. évi őszi, sorozatban 15. szemesztere.
A reformáció és a zsoltárok kapcsolatáról – s külön is Szenci Molnár Albert szerepéről, genfi zsoltárfordításairól – dr. Arany János karnagy, egyetemünk oktatója, egyházkerületi zeneigazgató, zenetörténész, valamint a generációk közötti szakadékokról és hidakról, egymás jobb megértésének a lehetőségeiről dr. Kiss János pszichológus, a DRHE Pedagógiai és Pszichológiai Tanszékének vezetője tartott előadást.
A félév során szeptember végétől öt alkalommal várta a Debreceni Református Kollégium Oratóriuma a szenior hallgatókat, s a több mint 170 regisztrált résztvevő összesen kilenc előadást hallgathatott meg. A tematikában kiemelt szerepet kapott a 250 évvel ezelőtt született Csokonai Vitéz Mihály – a költő képzőművészeti reprezentációiról dr. Vitéz Ferenc, a Dorottya című farsangi játék különlegességeiről prof. Debreczeni Attila, Szabó Magda Csokonai-képéről pedig dr. Keczán Mariann irodalomtörténészek beszéltek.
A kétszáz évvel ezelőtt született Madách Imrére is emlékezve tartott – hosszabb beszélgetéssel folytatódó – előadást dr. Takaró Mihály irodalomtörténész Az ember tragédiájáról, mondandóját „az ember dilemmáira” helyezve. A félév során az előadók között szerepelt dr. Sipos Ferenc, a Debreceni Egyetem Büntetőjogi és Kriminológiai Tanszékének oktatója, aki „A jog igazsága – és az igazság joga” címmel beszélt a hallgatóságnak, dr. Gáborjáni Szabó Botond nyugalmazott gyűjteményigazgató pedig Kazinczy és Debrecen kapcsolatáról, a nyelvi, irodalmi és ízlésbeli ellentétekről (s azok hátteréről) szólt. Tavasszal már az előadók között köszönthettük dr. Gaál Botond akadémikus teológiaprofesszort, a DRHE nyugalmazott tanárát, aki most „A keresztyén gondolkodás helye a szellemi életben” címmel folytatta a hallgatósággal közös gondolkodását.
A féléves tematikát lezárva, dr. Baráth Béla Levente egyháztörténész professzor, a DRHE rektora előre jelezte a 2024. évre tervezett tavaszi tematikát is. Abban egészségügyi, neveléstudományi, irodalom- és művelődéstörténeti, egyházi és teológiai témájú előadások szerepelnek, valamint rendhagyó irodalmi sétákat (Szabó Magda-, Csokonai- és Szabó Lőrinc városi emléktúrákat) is szervez az egyetem.
A 16. szenior akadémiai szemeszter 2024. április 11-én indul és május második feléig tart majd.