Isten mindenkinek adott talentumokat, van, akinek valamiből többet, van, akinek kevesebbet, de mindenkinek tudnia kell azokat jól használni! Ezzel a gondolattal vette kezdetét az V. Országos Csenki Imre Énekverseny, melynek megnyitó alkalmán nagytiszteletű Mihalina László lelkipásztor hirdette közöttünk Isten igéjét. Ahogyan az elmúlt években, így idén is részt vettünk a Debreceni Református Hittudományi Egyetem hallgatóival a versenyen és szép eredményeket értünk el.
A versenyt immáron ötödik alkalommal rendezték meg 2024. április 26-án a Mezőtúri Református Kollégiumban, melynek célja a sok száz éves zsoltáraink és dicséreteink zenei és irodalmi örökségének ápolása, továbbadása. Sok gyakorlást követően elérkezett a nagy nap, amelyet annyira vártunk. Reggel érkeztünk meg Mezőtúrra, a regisztráció után a helyi templomban vettünk részt a megnyitó áhítaton, majd megismertük a zsűritagokat, és végül az összes résztvevő református intézményt. Dr. Arany János tanár úr, a verseny egyik zsűritagja, kiemelte beszédében, hogy milyen fontos az, hogy megismerjük református zenei örökségünket, a zsoltárok csodálatos világát, a dallamokat és a rendkívül precíz magyarfordítású szövegeket. Versenyzőként mi is azt gondoljuk, kedveljük a zsoltárokat, a dicséreteket, a megújult énekeskönyvünk énekeit, nemcsak hallgatni, hanem énekelni is. Éppen ezért neveztünk a versenyre, hogy megmutassuk, hogy örökségünket szeretjük, tiszteljük és alkalom adtán egyénileg is szívesen előadjuk.
Ezután beénekléssel, az egyéni megmérettetésre való ráhangolódással készültünk az éneklésre. A sorra kerülés előtti pillanatok izgalommal teltek. Idén is két kötelező, valamint egy szabadon választott éneket kellett bemutatni. Az egyik kötelező ének a 830. dicséret volt, azaz „Keresd az Istent népem, keresd új utakon…” Berkesi Sándor csodálatos dallamával. A másik a 798. „Hűséged végtelen…” kezdetű dicséretünk, amely után szabadon választott énekként számunkra kedves zsoltárt választottunk a felkészülés során és azt énekeltük el.
Az éneklést követő várakozás talán még izgalmasabb volt, mint a verseny. Amíg az eredményre várakoztunk, lehetőségünk nyílt találkozni és beszélgetni régen látott barátainkkal a Pápai Református Teológiai Akadémiáról. Nem csak versenyzünk egymással itt évente, hanem találkozunk, és mindig van mit elmesélnünk egymásnak. Tehát számunkra nem egy szimpla verseny ez, hanem egy nagy találkozó határon innen és határon túli ismerősökkel egyaránt. Felemelő élmény volt, ahogyan a különböző korosztályú versenyzők, kicsiktől kezdve a felnőttekig mindenki az Isten nagy dicsőségét hirdette! A zsűri örömmel hallgatta a versenyzőket és bevallották, rendkívül nehéz dolguk volt, amikor dönteniük kellett szebbnél szebb éneklések között. Különböző szempontok és tapasztalatok szerint értékelték a versenyzőket. Pontozták a tiszta intonációt, a szövegszerű éneklést, valamint az előadás módját is. Az eredményhirdetés előtti pillanatokban az éneklő ifjúságot és tanáraikat Dr. Arany János tanár úr látta el jó tanácsokkal.
A Debreceni Református Hittudományi Egyetem hallgatóiként idén is kimagaslóan szerepeltünk az egyetemista, szóló kategóriában, elhozva az összes helyezést. Egyetemünk hallgatói ezekkel az eredményekkel térhettek haza:
- arany minősítést kapott és I. helyezést ért el Dobi Dóra (III. éves teológia-lelkész szakos hallgató),
- arany minősítést kapott és II. helyezést ért el Debreczeni Dorka (III. éves teológia-lelkész szakos hallgató),
- arany minősítést kapott és III. helyezést ért el Bohács Dániel (II. éves kántor szakos hallgató),
- ezüst minősítést kapott Takács Gábor Csaba (II. éves teológia-lelkész szakos hallgató).
Minden versenyző nevében szeretnénk megköszönni Szabóné Fodor Adrienne tanárnőnek a felkészítést!
Bízunk benne, hogy mindannyiunk éneke, minden hang – még a félrecsúszottak is – a szép szavak, a zenei megformálások mind-mind kedvesek voltak az Isten színe előtt és méltó volt arra, hogy Őt magasztaljuk vele. Énekeljünk hát zsoltárokat, dicséreteket, tanulmányozzuk és ismerjük meg az énekeskönyv gyönyörűséges énekeit!
Takács Gábor Csaba Bohács Dániel
(II. éves teológus-lelkész szakos hallgató) (II. éves kántor szakos hallgató)