A hallgatók kötelességei (SzMSz)
74. §
(1) A DRHE valamennyi hallgatójának – az Nftv-ben foglaltakon túl – kötelessége, hogy
a TVSz keretein belül vegyen részt a DRHE-n folyó oktatásban,
- tanulmányi kötelezettségeinek a legnagyobb odaadással eleget tegyen,
- a jogszabályokat és a DRHE szabályzatait megtartsa,
- a DRHE tanulmányi és vizsgarendjét megtartsa,
- a rábízott vagy az általa használt eszközöket rendeltetésszerűen használja, törekedjen azok állagának megóvására,
- ellássa a választás által elnyert intézményi tisztséget, mely kötelezettség alól – indokolt esetben – a tisztégre őt megválasztó tanács, bizottság vagy testület adhat felmentést,
- a hallgatói fogadalom szellemében éljen,
- tiszteletben tartsa a református erkölcsi és szellemi értékeket, az intézmény hitéleti rendezvényeit, hagyományait, és ezeknek megfelelő viselkedést tanúsítson,
- tartózkodjon a MRE hitelveibe ütköző vagy jó hírnevét sértő megnyilvánulásoktól,
- tiszteletben tartsa az alkalmazottak és a többi hallgató vallási és felekezeti hovatartozását, személyes világnézeti meggyőződését,
- tiszteletben tartsa a DRHE alkalmazottai és hallgatótársai – illetve a DRHE-ra felvételt vagy átvételt nyert társai – emberi méltóságát,
- vegyen részt a DRHE közösségének életében,
- törekedjen a keresztyén értékek és hagyományok megismerésére,
- törekedjék az intézmény jó hírének gyarapítására,
- ismerje meg és ápolja a Debreceni Református Kollégium hagyományait.
(2) A hitéleti képzésben részt vevő hallgatónak – az (1) bekezdésben rögzítetteken túl – túl kötelessége, hogy
- valamely keresztyén egyház tagja legyen,
- nyitott legyen az ökumenikus párbeszédre,
- a keresztyén életfolytatásban önmagát gyakorolja.
(3) Az egyházi alkalmazott képzésben részt vevő hallgatónak – az (1)-(2) bekezdésekben rögzítetteken túl – kötelessége, hogy
- a református egyház tagja legyen és vallja az MRE hitelveit,
- választott egyházi hivatására való felkészülése érdekében a keresztyén életfolytatásban önmagát gyakorolja,
- példaadással vegyen részt az intézmény hitéleti alkalmain,
- szolgálatkészen vállaljon az intézmény hitéleti és ifjúsági gyülekezeti alkalmain felkérés szerinti közreműködést.
(4) A hallgatónak a DRHE Baleset-, tűz- és munkavédelmi szabályzatában előírt módon el kell sajátítania, és alkalmaznia kell az egészségét és a biztonságát védő ismereteket, továbbá jelentenie kell, ha balesetet vagy balesetveszélyt észlel.
A hallgatók fegyelmi felelőssége
75. §
(1) Ha a hallgató a hallgatói jogviszonyból eredő kötelezettségeit vétkesen megszegi, fegyelmi vétséget követ el, ami miatt fegyelmi büntetésben részesíthető. E kötelezettség körébe tartozik a hallgató fogadalmában, az intézmény szabályzataiban, különösen is jelen szabályzat 74. § (1)-(3) bekezdéseiben rögzített kötelességének vétkes megszegése.
(2) Fegyelmi vétségnek minősül a hallgató olyan, a DRHE-n kívüli magatartása is, amely a hallgató jogállásával összeegyeztethetetlen, az intézmény érdekeit, jó hírnevét és szellemiségét súlyosan sérti vagy veszélyezteti.
(3) Nem tekinthető fegyelmi vétségnek az olyan kötelességszegés, amelyhez a TVSz fűz hátrányos következményeket.
(4) Nem tekinthető fegyelmi vétségnek, ha valamely hitéleti szakot végző hallgató hitelvi kérdések miatt kerül ellentétbe a DRHE alapelveivel, s ezzel lehetetlenné teszi intézményi hallgatói jogviszonyát. Ilyen esetekben a hallgatót a Szenátus előtt történő meghallgatás után, rendkívüli alkalmassági minősítés keretében, szenátusi határozattal, fegyelmi eljárás lefolytatása nélkül törölni kell a hallgatók sorából.
(5) A hitéleti képzésből való kizárást kimondó határozatot közzé kell tenni a MRE hivatalos lapjában.
(6) Nem lehet fegyelmi eljárást indítani, ha a DRHE-nek a fegyelmi vétségről való tudomásszerzése óta egy hónap, illetőleg a vétség elkövetése óta öt hónap már eltelt.
(7) Fegyelmi eljárást a rektor rendelhet el.
(8) Ha a fegyelmi eljárás alá vont személy ellen ugyanabban az ügyben büntetőeljárás folyik, annak jogerős befejezéséig a fegyelmi eljárást fel lehet függeszteni.
(9) A fegyelmi eljárás részletes szabályait, ideértve a mentesülés eseteit és a mentesítési eljárást, a tárgyalás és a bizonyítás szabályait, a védelem biztosításának, továbbá a fegyelmi tárgyalás nyilvánosságának kérdéseit, a lehetséges fegyelmi büntetéseket, a fellebbezés szabályait a DRHE Fegyelmi Szabályzata állapítja meg. A Fegyelmi Szabályzat jelen szabályzat 11. számú mellékletét képezi.
Minősítési eljárás
76. §
(1) A DRHE és a fenntartó Tiszántúli Református Egyházkerület a DRHE-n református teológia szak – lelkész szakirány mesterképzési szak (egységes, osztatlan képzés), a református hittanár–nevelőtanár tanári mesterképzési szak (egységes, osztatlan képzés), a református hittanár–nevelő mesterképzési szak (kifutó képzés), a katekéta–lelkipásztori munkatárs alapképzési szak, valamint a református kántor alapképzési szak (a továbbiakban: egyházi alkalmazott képzés) valamennyi hallgatójától elvárja, hogy egyéni életvitelével, kegyességének látható és lemérhető jeleivel, szóbeli és más megnyilvánulásaival úgy az intézményen belül, mint azon kívül bizonyságát adja annak, hogy
- hitbeli felfogása és magatartása a Szentírás, valamint református hitvallásaink alapján áll,
- a MRE Zsinatának tanbeli és etikai állásfoglalásait magára nézve kötelezőnek fogadja el,
- alkalmas a tanulmányi idő alatt rá váró lelkipásztori, illetve hitoktatói és hittanári jellegű feladatok ellátására,
- a jövőben alkalmas lelki vezetője lehet a rábízott gyülekezeteknek, illetve a hitoktatásban részt vevő gyermekeknek és fiataloknak.
(2) Az egyházi alkalmazott képzésben részt vevő hallgatók ezért minden tavaszi félév végén minősítési eljáráson (a továbbiakban: minősítés) esnek át.
(3) A minősítést az alkalmilag összehívott Minősítő Bizottság végzi. A bizottság elnöke a rektor, tagjai a rektoron kívül:
- a Teológiai Intézet teljes munkaidőben és részmunkaidőben foglalkoztatott oktatói,
- egy, a fenntartó által delegált, a DRHE-vel egyházi szolgálati viszonyban vagy munkaviszonyban nem álló aktív református lelkipásztor,
- a Hallgatói Önkormányzat egyházi alkalmazott képzésben részt vevő elnöke és/vagy elnökhelyettese.
(4) A DRHE minősítést nem nyert hallgatója a DRHE egyetlen egyházi alkalmazott szakán sem folytathatják tovább tanulmányait, és ilyen szakra a későbbiekben sem vehető át, nem vehető vissza és nem vehető fel.
(5) A „nem megfelelt” minősítés miatt más református felsőoktatási intézményben egyházi alkalmazott képzésből kizárt és a DRHE valamely egyházi alkalmazott képzésére átvett hallgatót a DRHE-n lefolytatandó minősítő vizsgái vonatkozásában egy „feltételesen megfelelt” minősítéssel rendelkező hallgatóként kell kezelni.
(6) Az alkalmassági minősítési eljárás egyéb részleteit, ideértve az eljárás menetét, a „feltételesen alkalmas” minősítés jogkövetkezményeit, a fellebbezés szabályait, valamint a minősítést nem nyert hallgatóknak a DRHE egyéb szakjain való további tanulmányainak lehetőségét a Hallgatók Minősítési Eljárásának Szabályzata rögzíti, amely jelen szabályzat 10. számú mellékletét képezi.