
Hírek
A DRHE a Tanítsunk Magyarországért Programban
2023 szeptemberétől a Debreceni Református Hittudományi Egyetem is bekapcsolódott a Tanítsunk Magyarországért (TM) Mentorprogramba, és a felkészítő, illetve a mentori tevékenységet segítő kurzusokat folyamatosan megtartjuk, azokat 2025. őszére is meghirdetjük.
Alapozó és mentori kurzusok
Hallgatóink a TM1 alapozó, szabadon választható, 2 kredit értékű kurzuson sajátítják el a mentori tevékenységhez kapcsolódó legszükségesebb elméleti és terepgyakorlati ismereteket, kompetenciákat. A teljes, kidolgozott TM1-tematikát lásd a DRHE Tanítsunk Magyarországért menüpontjának „Ajánlásában”: https://drhe.hu/wp-content/uploads/2023/02/TM1_2023_kozponti_kurzusajanlas_09_04.pdf
A 2023/24-es tanév tavaszától a TM2 szabadon választható, 2 kredit értékű kurzus keretében az alapozó kurzust sikerrel teljesítő hallgatók mentorokká válhattak, és kortárs mentori tevékenységet folytathattak a térség hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű általános iskoláinak felső tagozatos diákjai között.
Ezzel párhuzamosan minden félévben újra meghirdetjük a TM1 alapozó kurzust is. Ezt a szabadon választható tárgyat már az elsőéves tanító és hitéleti szakos hallgatók is fölvehetik.
Míg 2024 tavaszán 10 aktív mentorunk volt, őszre ez a szám 12 főre, 2025 tavaszára pedig 16 főre emelkedett. A TM-program a DRHE mentorai számára a pocsaji Lorántffy Zsuzsanna Általános Iskola (előbb 6–7., majd 6–8. osztályos) diákjait jelölte ki. Az iskolai munkát az iskolai TM-koordinátor és az egyetemi szupervizor támogatja.
Juttatások, ösztöndíjpályázat, a pályázat módja
A 2025-ös évben érvényes Differenciált ösztöndíjszabályzat szerint a mentorhallgatók (4 mentoráltig) havi bruttó 60 ezer forint alapösztöndíjban részesülnek. (Több mentorált diákkal az összeg arányosan emelkedik.)
Azok, akik már legalább a második, mentorálással töltött félévüket teljesítik, és mentori tevékenységük szakmailag is kiemelkedő, prémium ösztöndíjban részesülhetnek (ennek összege a teljesített félév végén plusz 35 ezer forint). Annak a hallgatónak, aki harmadik vagy ezt meghaladó féléve végez mentorálási tevékenységet, a félév végén plusz 70 ezer forint prémium ösztöndíj adható.
Közülük kerülhetnek ki a szenior mentorok (minden 10 mentor után 1 szenior választható ki), akik közösségépítő tevékenységükkel támogatják a Tanítsunk Magyarországért programot toborzási és egyéb feladatokban, melyért az alapösztöndíjon felüli külön juttatást kapnak – ennek összege az alapösztöndíjon felül egy félévben plusz 65 ezer forint.
A juttatásokról és azok feltételeiről lásd bővebben a fenti „Szabályzat” menüpontban a Differenciált Ösztöndíjszabályzat frissített verzióját (az 5. számú kiadást)!
A Tanítsunk Magyarországért mentorprogram ösztöndíjára csak az aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező, a TM1 alapozó kurzust elvégzett hallgatók pályázhatnak!
A pályázat egyszerűsített módja, hogy a tárgyfelvételi időszak végéig a Neptunban felveszik a TM2 mentorkurzust, és vállalják, hogy a tényleges mentortevékenység előtt részt vesznek a TM2 kurzus részét képező felkészítő tréningen is.
Az a hallgató, aki már a második vagy ezt meghaladó mentori félévét szeretné megkezdeni, jelentkezését a TM1 oktatói és TM2 szupervizori feladatokat ellátó Dr. Molnár-Tamus Viktória és a DRHE egyetemi TM-koordinátora, Dr. Vitéz Ferenc számára írásban nyújtja be a tantárgyfelvételi időszak végéig!
A mentorokkal az egyetem köt szerződést; a juttatásokat a hallgatók, a programot gondozó Nemzeti Tehetség Központtal kötött egyetemi szerződés után, a támogatás kifizetésének ütemezését követve, az Ösztöndíjas Neptun rendszeren keresztül kapják meg a bankszámlájukra.
A Tanítsunk Magyarországért mentorprogram ösztöndíj adományozásának rendjéről és feltételeiről lásd a 2024. január 1-jétől hatályos Kormányrendelet TM-programra vonatkozó részeit (24/P–T. §): https://njt.hu/jogszabaly/2007-51-20-22
A Tanítsunk Magyarországért Mentorprogramról
A Tanítsunk Magyarországért egyetemi mentorprogram országszerte több mint 110 általános iskolában jelent meg. A 17 felsőoktatási intézményhez 2023-ban újabb egyetemek kapcsolódtak (köztük a DRHE), s a több mint ezer mentor mintegy ötezer mentorálttal bizonyítja, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, támogatva őt a tehetsége kibontakozásában. 2023-tól a program a Nemzeti Tehetség Központ részeként folytat kortárs mentorálást, együttműködve a Tanítsunk Magyarországért Alapítvánnyal, mely a szakmai munkát segíti. A program költségvetési finanszírozásból a Nemzeti Tehetség Központ koordinálásában valósul meg.
A TM-program célja a kistelepülésen élő általános iskolások támogatása tanulmányaik sikeres elvégzéséhez, a kölcsönös tanulás, egymás támogatása, a közösségek erősítése. A középtávú cél, hogy 2030-ra minden, ma általános iskolás gyerek rendelkezzen legalább szakmával vagy tanuljon tovább. Ebben segítik őket az egyetemi mentorprogram hallgatói. A tanulók mellé szegődő mentorok a közreműködő általános iskolák egyikében átlagosan négy-öt, 6–8. osztályos diákkal kezdik meg a közös munkát és élményszerzést. Megmutatják a településen túli világ izgalmait és lehetőségeit (állatkertet, múzeumot, középiskolákat, vállalkozásokat), hogy lássák, hányféle foglalkozásból, jövőből választhatnak. Segítik őket abban, hogy képesek legyenek kihozni magukból a maximumot úgy a szakmaszerzésben, az érettségiben és továbbtanulásban, mint a sport és a művészetek területén, a munkaerőpiacon való elhelyezkedésben.
A mentorprogram keretében nemcsak felkészítő napokat tartunk a mentorok számára, hanem minden félévben egy élménynapot is szervezünk a mentorált iskolások számára.
A programról részletesebben a https://www.tanitsunk.hu/ oldalon olvashatnak, a program egyetem által szervezett eseményeiről honlapunkon folyamatosan beszámolunk.
Központi regisztráció és elszámolás
A mentorhallgatóknak a TM felületén regisztrálniuk kell, teljesíteniük kell a szerződésben foglalt feladatokat, eleget kell tenni dokumentációs és beszámolási kötelezettségeiknek. Hiányosságok (pl. nem teljesített alkalmak, az iskolásokra el nem költött összegek) eseten az egyetem felé a hallgatónak visszafizetési kötelezettsége van.
***
A DRHE mentortoborzási tevékenységet is folytat, melyben az aktív mentorok is közreműködnek. A 2025/26-os tanév őszi félévére a TM1 alapozó kurzust az őszi tantárgyfelvételi időszak végéig a kurzus felvételével egyetemben lehet jelentkezni. Azok a hallgatók, akik a TM2 mentorkurzussal tevékenységüket megkezdeni, vagy kurzuson kívül az aktív mentori munkájukat a 2. vagy azt meghaladó félévben folytatni szeretnék, ezt a szándékukat a szupervizor számára 2025. június végéig, legkésőbb az őszi tárgyfelvételi időszak kezdetéig jelezzék!
(Utolsó frissítés: 2025. június 17.)